2014 Winners

 
Grand Jury Prize
The Way Back Home
Written by Jonathan LaPoma
    •  

      Action/Adventure

      • Grand Prize Winner
        4 Corners
        Written by David Morring
      • Gold Prize Winner
        I'll Tell You No Lies
        Written By Bianca Ursillo
      • Silver Prize Winner
        Pandora's Box
        Written By JC. Allen
      • Bronze Prize Winner
        Fight On

        Written By Evette Betancourt
       
       
    •  

      Comedy

      • Grand Prize Winner
        Humble Pie
        Written By Celene Paramo
      • Gold Prize Winner
        Bunkmates
        Written By Elizabeth Spear and Philipp Müller-Dorn
      • Silver Prize Winner
        The Candlestick Maker
        Written By Jeanne Schieffer
      • Bronze Prize Winner
        How Katrina Slate Came of Age, Despite her Best Efforts
        Written By Brian Kindregan
       
       
    •  

      Drama

      • Grand Prize Winner
        The Island Calls
        Written By Teresa Roberts
      • Gold Prize Winner
        Provocation
        Written By Mark Osburn
      • Silver Prize Winner
        An Owl on Every Post
        Written By Heidi Mackay
      • Bronze Prize Winner
        Little Pink Houses

        Written By Hanna Eade
       
       
    •  

      Family Film

      • Grand Prize Winner
        Goodbye, Kid. Hurry Back
        Written By Terri Kauffman
      • Gold Prize Winner
        3D At The Palace
        Written By Kent Wilson
      • Silver Prize Winner
        Eleven Days
        Written By Jaginder Singh
      • Bronze Prize Winner
        The Concert
        Written By Steven Prowse
       
       
    •  

      Biography / Historical

      • Grand Prize Winner
        Albert
        Written By Chris Tipton
      • Gold Prize Winner
        In a Kingdom by the Sea
        Written By Karen Sunde
      • Silver Prize Winner
        Symbiotic
        Written By Rick Glenn
      • Bronze Prize Winner
        1919
        Written By Nicholas Adams
       
       
    •  

      Science Fiction

      • Grand Prize Winner
        Follow Me North
        Written By Thomas Abrahamson
      • Gold Prize Winner
        The House
        Written By Lendita Zeqiraj
      • Silver Prize Winner
        Past Tense
        Written By Linda Ujifusa
      • Bronze Prize Winner
        Cypress
        Written By Charlie Neubauer
       
       
    •  

      Thriller

      • Grand Prize Winner
        Beyond the Shadows
        Written By Darlene Inkster
      • Gold Prize Winner
        American Hell
        Written By Nicholas Begnaud and Robert Bryce Milburn
      • Silver Prize Winner
        Lost Cause
        Written By David Schroeder
      • Bronze Prize Winner
        Dark at Day
        Written By Daniel Kekalainen
       
       
    •  

      Horror

      • Grand Prize Winner
        Doghead
        Written By Petong Sakulchai
      • Gold Prize Winner
        Creek Falls
        Written By Eric Green
      • Silver Prize Winner
        Freeze
        Written By Solomon Gray
      • Bronze Prize Winner
        Hikikomori
        Written By Petong Sakulchai
       
       
    •  

      Reality Television Concept

      • Grand Prize Winner
        That’s Me
        Written By Valerio De Bonis
      • Gold Prize Winner
        Junkyard Bands
        Written By Corey Swim
      • Silver Prize Winner
        New Sealand
        Written By Sundae Jahant-Osborn





       
       
    •  

      Short Screenplay

      • Grand Prize Winner
        Tattoo
        Written By Rich Gray
      • Gold Prize Winner
        The Last Man on Earth
        Written By Andrew Trainor
      • Silver Prize Winner
        Before The Bomb
        Written By Tannaz Hazemi and James Grimaldi
      • Bronze Prize Winner
        Target Jeremy
        Written By Eddie Velez
       
       
    •  

      Stage Play

      • Grand Prize Winner
        The Cannibal King
        Written By Melissa Harkness
      • Gold Prize Winner
        Sunrise, Sunset
        Written By Andrew Champagne
       
       
    •  

      Treatment

      • Grand Prize Winner
        We The Jury
        Written By Steven Prowse
      • Gold Prize Winner
        No Mans Land
        Written By Oleksii Klymenko
      • Silver Prize Winner
        Last of the Gods
        Written By Konstantinos Tsokalis
      • Bronze Prize Winner
        The Adventures of Eddy McDare
        Written By Sabina Sattar
       
       
    •  

      Television Drama presented by Script Pipeline

      • Grand Prize Winner
        Finnegan's: The One That Got Away
        Written By Tim Davis
      • Gold Prize Winner
        Loose Cannon
        Written By Jennifer Bouani
      • Silver Prize Winner
        Posterus
        Written By Peter Szumlas
      • Bronze Prize Winner
        Target Jeremy
        Written By Eddie Velez
       
       
    •  

      Television Sitcom

      • Grand Prize Winner
        Church
        Written By Tony Cammarata
      • Gold Prize Winner
        Down For the Count
        Written By Graham Currin
      • Silver Prize Winner
        The Wright Stuff
        Written By Sergio Campo
      • Bronze Prize Winner
        Beans & Scenes
        Written By David F.M. Vaughn
       
       
    •  

      Television Spec Script

      • Grand Prize Winner
        Modern Family - The War On Condiments
        Written By Zachary Weinstock
      • Gold Prize Winner
        Crime and Punishrick
        Written By Michael Kellner
      • Silver Prize Winner
        Modern Family - Kissing Cousins
        Written By Sonja Adema
      • Bronze Prize Winner
        VEEP: White Out in the White House
        Written By Jackie Maw Tolliver